Prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka ubezpečujú, že slovenské mlieko a mliečne výrobky dodávané do obchodnej siete sú bezpečné, spĺňajú vysoké štandardy kvality a zdravotnej nezávadnosti, a všetci ich môžeme konzumovať bez obáv. Zabránenie šíreniu vírusu slintačky a krívačky (SLAK) a eliminácia ďalších škôd aj naďalej musí byť prioritou, s ktorou sa musia stotožniť všetci zainteresovaní. Mliekari preto vyzývajú aj obyvateľov, aby sa v súvislosti s výskytom vírusu SLAK správali zodpovedne a aby sa nepohybovali v okolí fariem a pasienkov, kde sa zdržujú hospodárske zvieratá.
Chovatelia hovädzieho dobytka dnes prežívajú ťažké časy, ale robia všetko preto, aby zabránili šíreniu nákazy SLAK na Slovensku. Situácia na Slovensku stále ostáva veľmi vážna. Vírus SLAK môže spôsobiť nielen vážne ekonomické škody, ale v prípade rozšírenia do viacerých chovov aj ohrozenie sebestačnosti Slovenska v produkcii mlieka a mliečnych výrobkov. Prioritou všetkých zainteresovaných preto je a musí byť v prvom rade zastaviť šírenie nákazy.
Zodpovednosť a obozretnosť je namieste
Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka (SZPM) a Slovenský mliekarenský zväz (SMZ) preto vyzývajú všetkých prvovýrobcov aj spracovateľov mlieka, aby dôsledne uplatňovali nariadenia a opatrenia stanovené štátom. Zahŕňa to pravidelnú dezinfekciu priestorov, vozidiel a pracovnej obuvi, okamžitú izoláciu a nahlasovanie akýchkoľvek podozrivých prípadov v chove. Je dôležité v maximálnej miere obmedziť návštevy a vjazdy na farmy. „Sme si vedomí, že to vyžaduje obrovské nasadenie a finančnú záťaž pre farmárov, avšak dôsledné dodržiavanie týchto postupov je jediným spôsobom, ako minimalizovať riziko ďalšieho šírenia nákazy a zachovať plynulé fungovanie mliekarenského sektora na Slovensku,“ vysvetľuje Alexander Pastorek, predseda SZPM.
Obdobné opatrenia prijali aj slovenskí spracovatelia mlieka, nariadili povinnú dezinfekciu, nasadenie ochranných prostriedkov a obmedzenie pohybu v areáloch mliekarní, aby zabránili prípadnému prenosu najmä na kolesách zvozových a obslužných automobiloch a odevoch.
Časť zodpovednosti je však aj na samotných obyvateľoch a širokej verejnosti. „Chceli by sme týmto zároveň apelovať na verejnosť, aby vylúčili pohyb v okolí fariem a pasienkov, kde sa nachádzajú zvieratá. Vírus sa môže prenášať na podrážkach obuvi, kolesách bicyklov a automobilov, čím ohrozuje ďalšie chovy. Práve zníženie mobility v okolí fariem patrí medzi najúčinnejšie opatrenia, ktoré môže každý z nás urobiť na zabránenie šírenia nákazy, aby sme dokázali situáciu na Slovensku zvládnuť a udržať stabilný mliekarenský sektor bez obmedzení pre spotrebiteľov,“ dodáva Pastorek.
Mlieko a mliečne výrobky sú bezpečné
Všetci prvovýrobcovia aj spracovatelia mlieka sú v plnej pohotovosti v súvislosti s výskytom vírusového ochorenia slintačky a krívačky na južnom Slovensku. Po celom Slovensku sa dôsledne uplatňujú opatrenia a nariadenia vychádzajúce z doterajších poznatkov o jeho šírení. Tieto opatrenia majú za cieľ na jednej strane zabrániť šíreniu vírusu, na strane druhej garantovať bezpečnosť a zdravotnú nezávadnosť mliečnych výrobkov , ktoré sa dostávajú na trh.
Slovenskí spotrebitelia sa preto nemusia obávať nákupu a konzumácie slovenského mlieka a mliečnych výrobkov. Všetky slovenské mliečne výrobky, ktoré sa dostávajú na pulty obchodov pochádzajú z nezasiahnutých chovov, prechádzajú dôslednou kontrolou a pasterizáciou, čo garantuje ich bezpečnosť a kvalitu.
„Každá várka mlieka, ktorá odchádza od prvovýrobcov k spracovateľom mlieka podlieha niekoľkostupňovej kontrole. Kvalita surového kravského mlieka, ktoré môže byť použité na ďalšie spracovanie na ľudskú výživu, ako aj kvalita spracovaného mlieka a mliečnych výrobkov je daná legislatívou EÚ. V mliekarni sa preto pri každom preberaní mlieka odoberie vzorka mlieka, ktorá je podrobená analýzam až 10 parametrov. Najdôležitejšou zárukou bezpečnosti v tomto prípade stále ostáva tepelné ošetrenie surového kravského mlieka - pasterizácia. Všetko mlieko a mliečne výrobky, ktoré sa na Slovensku dostávajú do obchodnej siete prechádzajú procesom pasterizácie, ktorý prebieha za prísne kontrolovaných podmienok. Znamená to tepelné ošetrenie mlieka pri teplote minimálne 72 °C počas 15 sekúnd. Je potvrdené, že pri tomto procese sa likvidujú akékoľvek nežiadúce mikroorganizmy v mlieku, a zároveň sa v ňom zachovajú všetky výživné látky,“ hovorí Marián Šolty, prezident SMZ.
„Mlieko a mliečne výrobky dostupné na pultoch obchodov sa vyrábajú výlučne z pasterizovaného mlieka, sú bezpečné na konzumáciu. Všetky slovenské mliečne výrobky spracované v slovenských mliekarňach sú označené SK oválom. Mliečne výrobky označené písmenami SK a schvaľovacím číslom konkrétnej slovenskej mliekarne v ovále sú garanciou bezpečnosti a kvality, zárukou pôvodu, a dodržania platnej legislatívy a bezpečnostných kontrol,“ dodáva Šolty.
Situácia na Slovensku je vážna
Na Slovensku sa ročne vyprodukuje niečo viac ako 800 miliónov kilogramov mlieka. Najnovšie údaje naznačujú, že aktuálna strata dosahuje zhruba 54 miliónov kilogramov ročne, čo predstavuje približne 7 % z celkovej produkcie. „Aktuálne sa pohybujeme na hranici zabezpečenia dostatku surového kravského mlieka pre slovenské spracovateľské podniky. Avšak každý nový prípad nám z tejto produkcie ukrojí, čo spôsobí ešte väčšie ekonomické škody nielen na strane farmárov, ale aj u spracovateľov,“ vysvetľuje Pastorek.
Situácia na Slovensku však stále ostáva veľmi vážna a zastavenie šírenia vírusu je preto v súčasnej situácii prioritou. V prípade rozšírenia do viacerých chovov predstavuje aj ohrozenie sebestačnosti Slovenska v produkcii mlieka a mliečnych výrobkov na dlhé časové obdobie. „To by mohlo priniesť aj následky v podobe výpadkov slovenskej produkcie v obchodnej sieti, či nárast cien mliečnych výrobkov,“ hovorí Šolty.
Významné ekonomické následky budú mať aj nezrealizované exporty a možná strata exportných trhov, najmä v tretích krajinách. „Je preto teraz potrebné spojiť všetky sily na zastavenie šírenia infekcie, čo sa týka tak ako štátnych orgánov, farmárov, spracovateľov, ale aj širokej verejnosti,“ a dodáva, že slovenskí farmári a spracovatelia očakávajú, že aj obchodné reťazce budú v tejto situácii postupovať zodpovedne a solidárne a uprednostnia slovenské mlieko a mliečne výrobky.
Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka (SZPM) združuje prvovýrobcov mlieka na Slovensku a zastupuje ich záujmy v odborných skupinách a poradných orgánoch na národnej a európskej úrovni.
Slovenský mliekarenský zväz (SMZ) združuje fyzické a právnické osoby podnikajúce vo výrobe, spracovaní a predaji mlieka a mliečnych výrobkov. Súčasne zastupuje svojich členov a presadzuje záujmy podnikateľov v mliekarenskom výrobnom odbore.
SMZ a SZPM sú spoluzakladateľmi Mliečneho fondu, ktorý od roku 2008 realizuje informačné a vzdelávacie aktivity na podporu zvýšenia znalosti a spotreby mlieka a mliečnych výrobkov vyrobených na Slovensku.
Ďalšie zdroje:
Kontakt pre médiá:
Mgr. Jana Matiašová
Tel.: 0910 373 264