Mlieko zamestnáva slovenský vidiek
Ak by sa dnes všetci výrobcovia a spracovatelia mlieka zlúčili pod jeden veľký podnik, vznikol by štvrtý najväčší zamestnávateľ na Slovensku. Ten dáva prácu niekoľkým tisícom ľudí práve v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou.
Sektor výroby a spracovania mlieka vrátane nadväzujúcich dodávateľov pre toto odvetvie zamestnáva približne 10 000 ľudí. Podľa údajov spoločnosti FinStat je to približne o 4-tisíc menej, než mal najväčší zamestnávateľ na Slovensku v roku 2014 - Železnice Slovenskej republiky.
Navyše, ak by spracovatelia a prvovýrobcovia mlieka hypoteticky fungovali ako jedna firma, zamestnávali by podobné množstvo ľudí ako gigant US Steel Košice a dokonca viac než obchodný reťazec Tesco. Mohli by sme teda hovoriť takmer o strategickom podniku s veľkým významom pre krajinu.
Pomáhajú v chudobných regiónoch
Železnice, farmárov aj mliekarov spája fakt, že pôsobia na celom Slovensku. Nesústredia sa len vo veľkých mestách, kde sú čísla zamestnanosti pomerne prijateľné. Práve naopak, prítomní sú skôr v chudobnejších regiónoch. Živočíšna výroba je právom považovaná za "ťažký priemysel" poľnohospodárstva a podieľa sa najväčšou mierou na zamestnanosti vo vidieckych oblastiach.
Ak teda vláda hľadá riešenie situácie napríklad v Prešovskom kraji či okresoch Revúca a Rimavský Sobota, mohla by nájsť odpoveď aj v odvetví prvovýroby a spracovania mlieka.
„Zamestnanosť na vidieku drží práve mlieko spolu so živočíšnou výrobou. Ide o 10-tisíc pracovných miest. Predstavitelia vlády by na to nemali zabúdať,“ hovorí Alexander Pastorek, predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.
Slovenská kvalita
Po minuloročnom uvoľnení výrobných kvót na mlieko, ktoré obmedzovali produkciu v jednotlivých krajinách Európskej únie, zaplavila trh nadprodukcia z celej Európy.
„Slovenský spotrebiteľ by mal mať na zreteli, že pri slovenskom mlieku a mliečnych výrobkoch sa môže spoľahnúť na čerstvosť, a tiež na vysokú kvalitu,“ vysvetľuje prezident Slovenského mliekarenského zväzu Stanislav Voskár. Málokto totiž vie, že domáci producenti a spracovatelia musia dodržiavať nielen bruselské, ale aj prísnejšie slovenské predpisy.
Kúpou slovenského mlieka a mliečnych výrobkov teda podporíte nielen zamestnanosť na Slovensku, ale môžete sa tiež spoľahnúť na vysokú a overenú kvalitu.